27 kwietnia 2012 roku Kancelarię zaszczycił swoją osobą Adam Michnik – publicysta, eseista, pisarz, historyk, działacz polityczny, jedna z najważniejszych postaci współczesnej Polski. Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” wygłosił wykład o „Szansach i pułapkach polskiej demokracji”.
Główną tezą wystąpienia był wielki sukces Polski po roku 1989. Redaktor określił ten okres mianem „najlepszego ćwierćwiecza” naszego kraju w ostatnich 400 latach, choć nie brakowało w nim trudnych momentów, takich jak rządy Jana Olszewskiego czy Jarosława Kaczyńskiego. Autor Dwóch dekad wolności z właściwą sobie swadą, bogatą w metafory rodem z czeskiej powieści, analizował też sytuację na współczesnej scenie politycznej w Polsce.
Za jeden z głównych problemów społecznych uznał tarcia na łonie Kościoła i dominującą rolę, jaką odgrywa w nim środowisko ojca Rydzyka.
Na płaszczyźnie europejskiej Adam Michnik dostrzegł silne napięcie między tendencjami integracyjnymi i dezintegracyjnymi, a także powszechny kres podziału na prawicę i lewicę. Pochylając się nad przyszłością demokracji, podkreślił dwa współczesne niebezpieczeństwa, nazwane przez siebie „putinizmem” i „berlusconizmem”.
W gąszczu pytań zadawanych przez naszych gości Redaktor przedstawił swoje spojrzenie na kwestię „żydokomuny”, opcji pro choice, a także wyjaśnił swoje poparcie dla rządu Donalda Tuska. „Taką mamy ojczyznę – mówił – i taką będziemy kochać”.