28 maja 2014 roku spotkania z cyklu Teka Refleksji po dłuższej przerwie ponownie zawitały do Sali Konferencyjnej Chipolbroku. Okazją po temu było spotkanie z wybitnym fotografem i krytykiem sztuki, Bogdanem Konopką. Mieszkający w Paryżu autor licznych indywidualnych wystaw i laureat wielu prestiżowych nagród wygłosił wykład pod tytułem Oswajanie świata.
Wykład był właściwie przejmującą opowieścią o tytułowym oswajaniu świata za pomocą fotografii – niemal bez wyjątku czarno-białej, utrwalającej to, co przeznaczone zniszczeniu. Fotografia jest więc dla Bogdana Konopki sposobem życia, bycia w świecie, wreszcie – patrzenia i opowiadania. Działania te rozgrywają się nierzadko w podróżach – po Europie, ale i Chinach, z których relację mogliśmy obejrzeć na podstawie zdjęć z niedawno wydanego albumu. Paryski fotograf przedstawił też prace z drugiego czasowego bieguna swojej twórczości, a mianowicie ze spędzonych jeszcze w Polsce lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, których ślady, zatrzymane obiektywem, urzekają dziś głębią i autentycznością. Szarość fotografii, skupiająca w sobie – jak podkreśla Autor – wszystkie barwy, unaocznia na fotografiach Konopki przemiany świata, jego powolną, a niekiedy zbyt szybką metamorfozę, dla której sztuka fotograficzna okazuje się najlepszym medium.
Zapytany w dyskusji o swój stosunek do fotografii cyfrowej, Bogdan Konopka podkreślił jej zalety, ale i zasadniczą odmienność od fotografii analogowej, której głębię w sposób fizyczny i widoczny dla oka uosabia grubość fotograficznego papieru.