Rok 2015 zakończyliśmy w „Tece refleksji” mocnym akcentem. Spotkanie 15 grudnia nosiło tytuł „Od Jezusa do Dreyfusa”, a gościem był profesor Michał Paweł Markowski – autor, wydawca i tłumacz kilkudziesięciu książek filozoficznych i literackich, dziekan Wydziału Slawistyki na University of Illinois w Chicago, profesor wizytujący na Uniwersytecie Jagiellońskim, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada.
Rozmowa prowadzona przez Tomasza Swobodę krążyła wokół tematów poruszonych w najnowszej książce Michała Pawła Markowskiego, zatytułowanej „Kiwka”. Mowa była więc między innymi o piłce nożnej jako figurze nowoczesnego życia, do czego asumptem był esej o legendzie Garrinchy – podobnie jak inne teksty Profesora, mówiący o sprawach fundamentalnych w oparciu o pojedyncze portrety ludzkiej egzystencji. Pytany o zasadę swojej twórczości, o jej relację do nauki i sztuki, Michał Paweł Markowski podkreślał w trakcie spotkania, że tym, co interesuje go najbardziej, jest stykanie się różnych języków, a zatem – ludzi, którzy porównują nawzajem swoje wizje świata. Uprzywilejowaną przestrzenią takiej aktywności jest literatura: szczególnie taka, która nas zmienia, która pozwala nam myśleć inaczej niż to robiliśmy do tej pory.
Tym, co najbardziej ludzkie – przekonywał Profesor – jest komunikacja i interpretacja. Na przykład interpretacja obcego, innego, który stoi na naszym progu: sytuacja, dla której – jak mówił nasz Gość na spotkaniu oraz w tekście „Gościnne fikcje” – nie ma gotowych rozwiązań, gdyż praca interpretacji musi być za każdym razem, w odniesieniu do każdego człowieka, podejmowana na nowo.