Lutowy tydzień z pisarzami w ramach cyklu TeKa refleksji zainaugurowało spotkanie z Olgą Tokarczuk, jedną z najważniejszych współczesnych polskich pisarek. Autorka takich utworów, jak Prawiek i inne czasy, Dom dzienny, dom nocny czy Bieguni, laureatka Nagrody Nike za ten ostatni tytuł oraz kilkukrotna laureatka Nike czytelników zagościła 23 lutego 2015 roku w Dworku Sierakowskich, aby porozmawiać o swojej najnowszej powieści – Księgach Jakubowych.
W rozmowie z prowadzącym spotkanie doktorem Tomaszem Stróżyńskim pisarka podzieliła się z publicznością historią, która niemal bez reszty zawładnęła w ostatnich latach jej życiem. Wiele miejsca poświęciła bowiem zrelacjonowaniu samych przygotowań do pisania powieści – jak stwierdziła, odbyte podróże i biblioteczne kwerendy pomogły jej nie tyle nawet pozostać wierną realiom epoki, ile uruchomić pisarską wyobraźnię, najważniejszy element procesu twórczego.
Dzięki bestsellerowi Tokarczuk dzieje Jakuba Franka – znane już publiczności TeKi chociażby ze spotkania z Adamem Lipszycem – w pewnym sensie trafiły pod strzechy, co zdaniem Autorki pozwoli szerokiej rzeszy czytelników wejrzeć w niezwykle istotną dla nas wszystkich opowieść. Jej znaczenie polega bowiem – jak podkreśliła Pisarka − na bardzo nieortodoksyjnym, wywrotowym, może nawet heretyckim ujęciu takich zjawisk jak religia, naród, tożsamość czy kultura, co skłania do przewartościowania historii Polski i wschodniej Europy.