Po wyjątkowo długiej, bo trwającej blisko sześć tygodni przerwie uczestnicy spotkań z cyklu TeKa refleksji przybyli do Dworku Sierakowskich na kolejny wykład tej wiosny. Jego bohaterem był Zbigniew Mikołejko – filozof i historyk religii, eseista, profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, autor wielu książek o tematyce filozoficznej i religijnej. Wykład, którego wysłuchaliśmy 4 czerwca 2013 roku, związany był z publikacją najnowszej książki Profesora, zatytułowanej We władzy wisielca. Z dziejów wyobraźni Zachodu, wydanej przez oficynę słowo/obraz terytoria.
Swój wykład pod tytułem Sacrum i przemoc – wykład prowadzony w formie gawędy, lecz wcale przez to nie mniej ważki i poruszający – oparł Profesor na problemie kozła ofiarnego. Ta socjologiczna, filozoficzna, religijna i zarazem psychologiczna koncepcja, rozwinięta niegdyś przez Renégo Girarda, stała się kanwą do rozważań na temat przemocy we współczesnym świecie.
Sięgając do różnorodnych źródeł i przykładów – od Biblii po niedawną sprawę Ani Helman z Kiełpina – Zbigniew Mikołejko nie cofał się przed najodważniejszymi i nie zawsze wygodnymi tezami, które, rzecz jasna, wywołały po wykładzie-gawędzie żywą dyskusję. Połączenie swobody wywodu i niebywałej erudycji Autora okazało się wyborną mieszanką, z której wspomnieniem słuchacze pozostaną bez watpienia przez długi czas.